گفتگویی با مسعود زینالی یخ نورد برجسته کشور

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

کوه و یخ و برف و سرما، گاهی تا مغز استخوان می خزد و تبر یخی که نیشش تا بن یخ می نشیند تا یخنورد با کرامپون خود نیشتری دیگر بر تن یخ بنشاند و صعودی دیگر و حرکتی دیگر و زندگی میان همین رفتن ها جاریست.

و این میان نفس نفس هایی که رد بخارش به آنی در هوا محو می شود و رسیدن به آن بالا و اگر باشد استکانی چای و یا نسکافه ای داغ همراه شود با لذتی از یک صعود پس از دست و پنجه نرم کردن با یخ و برف و لبخندی که به لب و جان می نشیند. مردان یخ و سرما اما دلشان از جنس گرماست و مهربانند و دوست داشتنی و اصلا آن کس که با طبیعت آمیخت طبیعیست! و این بار به سراغ مردی می رویم از جنس سرما.

مسعود زینالی ، تنهانماینده مرد ایران در فستیوال  یخ نوردی المپیک زمستانی سوچی  2014  وپرافتخارترین ورزشکارتاریخ یخ نوردی ایران تاکنون

اویی که چندین عنوان قهرمانی داخلی و خارجی را یدک می کشد در حال حاضر در رشته ی درای تولینگ و یخ نوردی حرف اول را در کشور می زند. ورزشکاری با اخلاق و بی حاشیه و دانشجوی رشته تربیت بدنی دانشگاه آزاد.

 

او مدرس و مربی و همینطور داور و طراح مسیر در سنگ نوردی و یخ نوردیست؛ همچین غریق نجات، مربی شنا و بدنسازی نیز هست. ورزشکاری فعال و پر تلاش که تلاش های چشمگیری در رشته های مختلف داشته است. کوه نامه فرصت را مغتنم دانست و با وی در خصوص یخ نوردی و درای تولینگ به گفتگو نشسته و از مشکلات و گرفتاری های این ورزش پرسش کرده است.

 

 متن کامل این گفتکو در ادامه می آید.

 

  

کوه نامه: خودتان را بیشترمعرفی کنید

             سلام،مسعود زینالی، متولد 1362، 12 سال است  که سنگنوردی و یخ نوردی می کنم

 کوه نامه: چه مقام هایی را تاکنون کسب کردید؟

 

 • (توضیح) شرح کامل رزومه و افتخارات مسعود زینالی در انتهای این مصاحبه خواهد آمد.

   

  کوه نامه: به صورت تخصصی چه رشته ای در سنگ نوردی را دنبال می کنید؟


  -  لید، بولدرینگ، دیواره نوردی

   

  کوه نامه: در سنگ نورد ی بولدر و یا لید مقام داشتید؟

 •  بله، استانی و در مسابقات آذربایجان

   

   

  کوه نامه: با چه مشکلاتی در رشته ی خود مواجه هستید؟ 

 •  حمایت نشدن ازطرف مسولان ذیربط، البته اخیرا جلسه ای با آقای زارعی داشتیم که قول های مساعدی دادند.

   کوه نامه: مسابقات را با هزینه خود می روید و یا فدراسیون هم کمکی می کند؟ 

 • تا کنون با هزینه شخصی رفتم و خب با توجه به بالا بودن هزینه ها، فشارهای مالی زیادی هم متحمل شدم.

   کوه نامه: انتظارتان از مسولان ذیربط چیست؟

 •  حمایت از ورزش و ورزشکاران و تلاش آنها برای نگه داشتن ورزشکارشان

   کوه نامه: اگر رییس فدراسیون بودید اولویت های کاریتان چه بود؟ 

 • من ورزشکارم، وظیفه ام اینست که با آمادگی لازم وارد مسابقات بشوم و بهترین عملکردم را به اجرا بگذارم، یک رئیس هم باید این شرایط را برای ورزشکار فراهم آورد.

   کوه نامه: تنگناهای این ورزش چیست؟ 

 • فقدان برنامه ریزی مناسب

   کوه نامه: مایلید از این تریبون چه پیامی را به گوش مسولان برسانید؟ 

 • من امسال نایب قهرمان آسیا شدم، همینطور شانزدهمین ورزشکار برتر یخ نورد جهان در سال 2014 شدم، اما الان حتی برای ادامه ورزش هم دچار مشکلم. از این همه ناملایمتی هم بسیار رنجیدم. انتظار حمایت جدی و بیشتر را از مسوولان امر دارم، اگر ما حمایت نشویم امثال مسعود زینالی ها در پیچ و خم زندگی فرسوده می شوند و از قهرمانی دور

   

   

   

  کوه نامه: با چه کاستی های در ورزش خود دست به گریبان هستید؟

 • کاستی زیاده، اما من برای آماده شدن برای تورنمنت امسال و مسابقات قهرمانی جهان که پیش رو دارم نیاز به حمایت مسوولان و اسپانسر دارم که بتوانم برنامه ریزی مناسب را انجام دهم.با توجه به جلسه ای که با ریاست فدراسیون داشتم، در دو مسابقات به عنوان تیم ملی اعزام می شوم. امسال در مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی اول شدم. این گام بزرگی بوده که فدراسیون برداشته که من قراراست به عنوان یک عضو تیم ملی در مسابقات 2015 حضور داشته باشم. اما برای اینکه از رقیبانم عقب نمانم باید در تمامی مسابقات حضور پیدا کنم. برای این که به نتیجه مناسب برسم باید در اردو باشم و با برنامه به این رقابت بروم و الا نتیجه ی مناسبی نخواهم گرفت و از کورس رقابت ها جا خواهم ماند.

   کوه نامه: حرف های ناگفته ی مسعود زینالی چیست؟

 •  متاسفانه در ایران به ورزش یخ نوردی توجه لازم نمی شود و همه به فکر حمایت از فوتبال و والیبال و کشتی و بسکتبال و... هستند. اما رشته های دیگری هم هست که دارند برای ایران افتخار آفرینی می کنند و حمایت نمی شوند. مسعود زینالی دیگر با هزینه شخصی قادر نیست ورزش قهرمانی را ادامه بدهد! ورزش حرفه ای هزینه می خواهد و صرف وقت و انرژی و برنامه! من ورزش می کنم تا زندگی خوبی داشته باشم، زندگی موفقی داشته باشم! اما متاسفانه باید بگویم ورزش، پرچم داری، افتخار آفرینی برای کشورعزیزم دارد لطمه به زندگی شخصی من می زند و این امر هم برای مسوولان ورزش بی اهمیت است. هر آدم حرفه ای و دلسوز هم که می بینم به من می گوید که تا کی می خواهی ورزش حرفه ای کنی، یه خورده هم به زندگیت برس، همیشه این نیرو را نداری، همیشه جوان نمی مانی! آینده ات چی؟ فکر می کردم تلاش و حضور در عرصه های بین المللی مایه پیشرفت و ارتقای ورزشکاران در زندگیشان می شود! اما فکر کنم اشتباه کردم! این موضوع در ورزش و کشور من این چنین نیست! لا اقل برای یخ نوردی! واقعا دردناک شده این موضوع! من توقع بیجا از مسوولان ندارم، فدراسیون هم می گوید که در توان ما نیست و ما تمام تلاش خود را برای بهبود کار می کنیم، من هم تنگناها را می پذیرم اما مدیریت درست هنر عبور از همین تنگناهاست، فدراسیون آقای زارعی بسیار بهتر از فدراسیون آقای شعاعی کار کرده است و درها همیشه به روی ورزشکاران باز بوده! امیدوارم که در آینده برنامه مشخصی هم برای یخ نوردی باشد که باعث پیشرفت بیشتر این رشته بشود.

   کوه نامه: چه توصیه ای به کسانی که می خواهند این ورزش را ادامه دهند دارید؟

 •  ورزش یخ نوردی جزء ورزشهای مهیج دنیاست که در آینده نیز در المپیک حضور خواهد داشت. من خوشحال می شوم که برنامه ریزی های مناسبی برای جذب ورزشکار صورت گیرد تا ورزش یخ نوردی به آن جایگاه لازمه خود برسد.

 کوه نامه: با تشکر از وقتی که گذاشتید

 

 

 رزومه را می توانید در ادامه مشاهده نمایید . در صورتی که رزومه برای شما نمایش داده نمی شود از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود رزومه

  

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی