گشایش مسیرهایی نو در «چشمه سهراب» + عکس

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

«چشمه سهراب» نامش این روزها یادآور مردی بزرگ (زنده یاد حسن جوادیان) در سنگ نوردی کرمانشاه و ایران است و برای همیشه مسیرهایش زنده کننده خاطرات سرپنجه توانمند مردی است که آن ها را گشایش کرده است.

این منطقه  زین پس نیز میعاد گاه سنگ نوردان از سراسر کشور خواهد بود تا با یاد این مرد دوست داشتنی سنگ نوردی این خطه  را زنده  نگه دارند.

از این رو تنی چند از دختران سنگ نورد کشور  در چشمه سهراب گرد آمدند تا گشایش چند مسیر را در این منطقه داشته باشند.

 «لیلی رهنما»، «عطیه صادقی» و «سپیده جاودان» در تجربه ای نو  با همکاری و همیاری «مرتضی زارع» و مساعدت تنی چند از سنگ نوردان خوب کرمانشاهی اقدام به گشایش شش مسیر دیگر در این منطقه کردند و به پاس زحمات «نسیم عشقی» و تلاش های وی در سنگ نوردی و تربیت شاگردان بسیار، لیلی رهنما  مسیری را گشایش و به نام وی کرد.

تصاویری از این گشایش ها + کروکی ها

 

 

و البته گشایش مسیر و مخاطرات بسیار آن

 

و باغی که با هماهنگی صاحبان آن، سنگ نوردان می توانند برای شب مانی استفاده کنند

تشکر از لیلی رهنما برای ارسال تصاویر

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #15 فرامرز 1395-02-05 14:55
سلام عزیزان هیچ کس اگر به حرفه سنگ نوردی علاقه و گرایش داشته باشه مخالف نیست که کاری در دل کوه وصخره به یادگار بگذارد در مقابل عزیزانی هم هستند دوست دار طبیعت و حتی سنگ نورد حرفه ای که بوتیمار وار اگر ذره ای از دریا که دریای این بزرگوارن سنگ و صخره است کم شود یا آسیبی ببینددل گیر میشوند به این عزیزان هم باید حق داد در کل هر دو نظر محترم و هر کدام حق را به طرف خود سنگین میبینند ولی بیایید در دل سنگ وصخره الگو باشیم وعاشقانه عاشق طبیعت باشیم
+22 #14 امیر 1394-03-26 15:35
خانم گل کوه!
اولا مثال شما هیچ ربطی به نظر من نداره و فقط پریشانی افکار شما رو نشون میده.
امثال کسانی که نظراتی مثل شما دارن این نوع گشایشها رو فقط و فقط برای مطرح شدن انجام میدن. بس نیست؟! چقدر مسیر برای جامعه سنگنوردی باز میکنین؟! اگه قرار باشه هرکی این حق رو به خودش بده که برای جامعه خودش مثل شما و همفکرانتون دست بکار بشه که واویلاست! هیچی ازین طبیعت نمیمونه . . .
البته چون شما و امثال شما تافته جدا بافته هستین این حق رو به خودتون میدین که هر طور صلاح دونستین برای پیشرفت سنگنوردی طبیعت رو تخریب کنین. اصلا کی به شماها این حق رو داده که تمامی مسیرها رو شناسایی و رولکوبی کنین؟! نسلهای بعدی که از شماها خیلی پیشرفته تر خواهند بود این حق رو ندارن و این فرصت رو نباید داشته باشن که مسیرهایی برای طبیعی صعود کردن داشته باشن؟ . . . - ببجا کردن! هر کاری که شماها صلاح بدونین باید بکنن . . .! -
وقتی یه خارجی که توی مملکت خودش عمرا جرات نمیکنه هر جا که دلش خواست رو سوراخ کنه و صعود کنه به راحتی میاد جشنواره بند بازی و ژانگولر بازی و ... و در آخر سنگنوردی بیستون با دریل شارژیش هر جا رو خواست سوراخ میکنه و میشه الگوی امثال شماها!
شما شعار میدی که خودتو مدعی جامعه سنگنوردی میدونی. من حق خودم میدونم که از طبیعت بکر و دست نخورده لذت ببرم.
بجای شعار دادن و سفسطه کردن و مثالهای نامربوط یاد بگیر منطقی باشی. تخریب رو انجام دادین و بهش افتخار هم میکنین و با رندی گردن جامعه سنگنوردی منت هم میذارین انتظار کلام دوستانه هم دارین؟!
و کلام آخر ،به امید روزی که جامعه سنگنوردی اینقدر فهمیده و فرهیخته باشه که بتونه تشخیص بده سوراخکاری بدون حد و مرز دیواره ها و سنگها چیزی جز از بین بردن طبیعت نیست.
توی پرانتز، اون زمانی که اراکی ها توی علم کوه اون ناهنجاری رو به بار آوردن یه تعدادی از آقایون سرشناس توی همین فضای مجازی خیلی گرد و خاک کردن و واویلا وامصیبتا سردادن. اما الان چون پای خانوما اومده وسط نمیدونم چرا یهو همینجوری رفتن رو سایلنت! . . .
-25 #13 امید قدیم 1394-03-26 12:56
درود
تبریک میگم به دوستان
داشتم کامنت ها رو می خوندم،در هر صورت گشایش مسیر از بالا به پایین هم سبکی در گشایش مسیر ها هست،و معمولا هم برای گشایش مسیر های اسپرت از همین روش استفاده می شود و نه چیز عجیبی هست نه از ارزش کار کم می کند.اما در دیواره موضوع متفاوت هست.
در خصوص آسیب رسوندن به دیواره و دریل شارژی،به نظرم برای سنگنوردی هم به مسیر هایی نیاز داریم که ایمن و رول کوبی شده باشند هم به مسیر های ابزار گزاری این تصمیم بسته به هنر و موقعیت کسی داره که مسیر رو گشایش می کنه.
اون چیزی که می تونه قابل توجه باشه قدم برداشتن رو به جلو ی دوستانمون در کمک به ایجاد مسیر های سنگنوردی نو و جدید هست و در نهایت این مسیر ها برای خودمون ایجاد شده و جایگاهی اختصاصی نیست پس ممنون از دوستانی که قدمی برای سنگنوردی بر می دارند.
-21 #12 گل کوه 1394-03-26 10:56
امیر آقا !
دعوت شما به تقبیح بکارگیری دریل و سوراخ کردن دیواره ها حکایت دعوت به سنگسار یک زن توسط مردانی است که در عمر خود مرتکب گناه نشده باشند! شما چند بار با دریل پیشرفته خود دیواره تخریب کرده اید؟ لطفا لیست کنید صعودهای تماما ابزارگذاری و ترد خودتون رو.
چند سوراخ در دیوار توسط سه دختر جوان که در ابتدای فعالیت دیواره نوردی به ایمنی و امنیت خاطر بیشتری نیاز دارند را ترجیح می دهیم به ضجه زدن برای دیواره ها، یعنی ... " دستی میان دشنه و دیوار است ، دستی میان دشنه و دل نیست – خسرو گلسرخی" .
قصد تفکیک جنسیت نداریم اما از بالا به پایین صعود کردن در کشور ما ابتکار خانمها نیست (مسیر اراکی ها دیواره علم کوه)
صعودهای پاک بدون آزار رسانی به طبیعت ایده آل همگی است اما برای ترویج آن به کلام و قلمی دوستانه تر نیاز داریم نه متلک و شعار.
-24 #11 سپیده جاودان 1394-03-25 10:29
ممنون از تمامی دوستان بابت نظرات خوبشان....به ما لطف دارید.
جهت برطرف شدن پاره ای مواردکه در ذهن دوستان به وجود آمده، لازم است ذکر کنم که گشایش از پایین به بالا بوده و دوستان با کمی صبوری میتوانند گزارش کامل این گشایش را مطالعه نمایند.به امید روزی که دوستان از قالب حرف بیرون آمده و کاری برای جامعه سنگنوردی انجام دهند.
+25 #10 امیر 1394-03-24 14:57
با سلام
نفرمودید گشایش از بالا به پایین بوده یا از پایین به بالا؟! به امید روزی که در جامعه سنگنوردی ایران سوراخکاری بی محابای سنگها - بخصوص با دریل شارزی - برای نامدار شدن مورد تقبیح عمومی قرار بگیرد . . .
-19 #9 پوریا پشته کشی 1394-03-24 13:02
بسیار عالی واقعا خسته نباشد کارتون قابل ستایشه!!!!! از دوست عزیزم آقای آزادانی پور هم تشکر ویژه دارم که همچنان باعث افتخار سنگ نوردان کرمانشاهی بوده و هست
-21 #8 نفيسه 1394-03-24 12:51
تبريك ميگم واقعا كار ارزشمندي انجام داديد
-19 #7 فرح منصوری 1394-03-24 09:37
به دوستان عزیزم این حرکت نوین و زیبا رو تبریک میگم .همواره شاد و پیروز باشید
-13 #6 عطیه صادقی 1394-03-23 22:01
تجربه ای نو و خاطره ای به یاد ماندنی در کنار دوستان بزرگوار کرمانشاه. :-)