رضا علی پور، قهرمانی بالاتر از همه دیواره ها

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

یوز ایرانی،یوزپلنگ ایرانی و... القابی است که این روزها به او نسبت داده می شود(فدراسیون جهانی، تصویر صعود او را همراه با عکسی از جهش یوزپلنگ ایرانی منتشر کرده بود) یوزپلنگی که نه زمین صاف که بر روی سطح عمود می دود! دویدن بر سطح صاف برای هیچ کس عجیب نیست؛ اما دویدن بر سطحی عمود! شاید تا کسی خود ندیده باشد باور نکند. رضا علی پور جوان با اخلاق قزوینی این قهرمان بی حاشیه و آرام اما نا آرام بر روی دیواره های گاهی چنان به سرعت بروی سطوح عمود و دیواره ای می جهد که حتی یوز پلنگ ایرانی هم توان چنین کاری را ندارد و هر بیینده ای  رابه شگفتی و تحسین وا می دارد. برای  سنگ نوردان و کوه نوردان  او نامی آشناست اما بعداز فیلمی که از وی در حال تمرین با کفش های پاره و با کم ترین امکانات پخش شد؛ این جوان دوست داشتنی برای جامعه ورزشی و کشور بیشتر شناخته شد.

او که دارنده ی مدال برنز قهرمانی جهان در «خیخون» اسپانیا بود این بار در محکی تازه و در رقابت های جام جهانی سنگ نوردی در رشته سرعت که اخیرا برگزار شد توانست با رکورد خیره کننده 5 ثانیه و 97 صدم ثانیه در مرحله یک هشتم رکورد ایران را که متعلق به خودش بود به میزان سه صدم ثانیه ارتقاء بخشد و سپس در فینال بر قهرمان جمهوری چک فائق آید و به مدال طلای جهان برسد. و اینک او ورزشکار و سنگ نوردی با پنج مدال جهانی در سنگ‌نوردی و جزو رکورد داران این ورزش در کشور است.

علیپور ۲۱ ساله موفقیت‌های متعددی در سال‌های گذشته کسب کرده است. سن کم و جوان بودن او با توجه به فیزیک بسیار خوب بدنی و انگیزه های بالا و فوق العاده قطعا موجب خواهد شد حداقل یک دهه بر تارک قهرمانی کشور و جهان بدرخشد و افتخارات زیادی برای سنگ نوردی سرعت کشور کسب کند.

 

 

شگفتی سازی رضا علیپور درکسب مدال طلای سنگ نوردی سرعت جام جهانی 2015 چین ، کوه نامه را بر آن داشت تا به سراغ وی رفته و مصاحبه ای در این خصوص با وی ترتیب دهد که به نظر خوانندگان می رسد.

 

کوه نامه: لطفا رضا علیپور را معرفی کنید.

-         رضا علیپور هستم .21 سال سن دارم. اهل قزوین، مدرک تحصیلی من دیپلم شیلات  بود که به خاطر پرداختن به ورزش حرفه ای ترک تحصیل کردم و تحصیلاتم را ادامه ندادم.

 

کوه نامه: آقاي علیپور چرا سنگ نوردي؟چه شد که وارد دنیای سنگنوردی شدید؟

-         من از زمان کودکی قدرت بدنی بسیار مناسبی داشتم. زمانی که به مدرسه می رفتم و در مدرسه از ما تست بارفیکس و دو می گرفتند اکثر اوقات اول می شدم. در همان دوران تصمیم گرفتم به ورزش کشتی بپردازم که به دلایلی این تصمیم محقق نشد.

بعد از مدتی پسر دایی من که خودش قهرمان سنگنوردی کشور بودد (آقای محسن شفیعی)  من را با این رشته ورزشی آشنا کرد. کم کم به سنگ نوردی علاقه خاصی پیدا کردم طوری که پس از مدتی زندگی من به سنگ نوردی وابسته شد.

از همان کودکی آرزو داشتم در سنین جوانی بتوانم عنوان قهرمانی جهان را کسب کنم و جزء نفرات برتر این رشته شوم که خوشبختانه این رویا به حقیقت پیوست.

کوه نامه: مربی یا مربیان شما چه کسانی بودند یا هستند؟در فبلمی که  از شما پخش شد اذعان داشتید مربی ندارید .در حال حاضر برنامه های تمرینی خود را چگونه تعریف می کنید؟

-         در حدود پنج سال هست که مربی ندارم و خودم به صورت مستقل تمرین می کنم. اوایل کار نداشتن مربی کار را برای من بسیار سخت کرده بود . بعضی روزها به دلیل انجام تمرینات غلط گرفتار آسیب دیدگی می شدم . بعد از مدتی متوجه شدم با آگاهی از علم تمرین می توان این نقیصه را برطرف کرد. بنابراین شروع به مطالعه و تحقیق کردم؛ کتاب های زیادی را مطالعه کردم و سعی کردم علم خودم را افزایش دهم و آن را با تجربیات شخصی ام تلفیق کنم. کم کم شروع کردم به تهیه برنامه های تمرینی .به نظر خودم بیشترین پیشرفت را در همین دوران داشتم. بعد از دو سال تجربه در زمینه تهیه برنامه های تمرینی موفق شدم عنوان نایب قهرمانی آسیا را کسب کنم. دستاورد بعدی من قهرمانی جهان در رشته سرعت در جام جهانی سال 2015 بود که در مسابقاتی که در کشور چین برگزار شد محقق شد.

 

 

کوه نامه: برای تمرینات رشته ی سرعت که ظاهرا در کشور نوپاست برنامه های تمرینی خود را از کجا می گیرید؟

-         من خودم برای خودم برنامه طراحی می کنم، خودم برای مسابقات بدنسازی می کنم و خودم را آماده می کنم. به طور کلی همه کارها را خودم انجام می دهم. دیگر این مسئله برای من به نوعی عادی شده که بدون مربی تمرین  کنم چون مجبور به این کار هستم!

 

 

کوه نامه:تاکنون در چه رشته هایی از سنگ نوردی فعالیت داشته اید و چه مقام هایی کسب کرده اید؟

-         در حدود ده سال است که در ورزش سنگ نوردی فعالیت می کنم که از این ده سال هفت سال آن به صورت حرفه ای بوده؛ فعالیت اصلی من در رشته سرعت است که در مجموع در حدود هشت سال است در این رشته از سنگ نوردی فعالیت دارم.

تا کنون موفق به کسب 6 مدال جهانی و 3 مدال آسیایی شده ام که مهمترین آنها عبارتند از :

  • مدال طلای جام جهانی-رده سنی بزرگسالان – سال 2013- کشور چین
  • مدال نقره جام جهانی-رده سنی بزرگسالان – سال 2013- کشور چین
  • مدال برنز جام جهانی-رده سنی بزرگسالان – سال 2014- کشور فرانسه
  • شکستن رکورد آسیا- جام جهانی –رده سنی بزرگسالان – سال 2014
  • مدال برنزقهرمانی جهان– رده سنی بزرگسالان – سال 2015- کشور چین
  • مدال طلای قهرمانی جهان–رده سنی  بزرگسالان – سال 2015- کشور چین
  • مدال نقره قهرمانی آسیا- رده سنی جوانان– سال 2012
  • مدال نقره قهرمانی آسیا-رده سنی بزرگسالان – سال 2013
  • مدال نقره قهرمانی آسیا سال 2015

 

کوه نامه: کمی از مسابقات قهرمانی جهان برای ما بگویید.شما موفق شدید در  این مسابقات ضمن احراز عنوان قهرمانی، اولین مدال طلای تاریخ سنگ‌نوردی ایران را  کسب کنید. فکر می کنید چنین موفقیتی چطور محقق شد؟ از حس و حال خود موقع کسب این مدال بگویید.

-         مسابقات قهرمانی جهان از دید من خیلی خارق العاده نبود.چون خودم را بزرگ تر از مسابقات جهانی می بینم . همیشه به خودم می گویم من باید فراتر از ذهن ها باشم.

اما با این وجود باید بگویم مسابقات جهانی واقعا میدان سنگینی است و مدیریت کردن و کنترل شرایط در این مسابقات واقعا مشکل است ولی در عین حال شدنی است.

وقتی قهرمان رنکینگ جهانی را در فینال حذف کردم برایم کار فوق العاده ای نبود. اما هنگامی که به مقام قهرمانی جهان  رسیدم واقعا خوشحال بودم. از رسیدن به آرزوی چندین و چند ساله ام ، از به ثمر نشستن زحماتی که کشیده بودم و سختی های فراوانی که در این راه تحمل کرده بودم.

موضوع دیگری که واقعا باعث خوشحالی من شد این بود که با وجود سن کم و قرار داشتن در رده سنی جوانان موفق شده بودم مدال طلای رده بزرگسالان را کسب کنم. من در آن دوره از مسابقات به عنوان پدیده مسابقات معرفی شدم و این موضوع بیشتر باعث خوشحالی خودم شد.

کوه نامه: هدف بعدی شما در سنگ نوردی چیست؟

-         من هدف های زیادی دارم. اول از همه هدفم این است که رکوردی بزنم که فراتر از ذهن باشد. منظورم رکورد جهانی هست...

در  مرحله بعد  هدفم این است که چندین دوره عنوان قهرمانی جهان را کسب کنم و به مدت پنج یا شش سال نفر اول رنکینگ جهانی باشم.

 

کوه نامه: با چه  مشکلات و کاستی هایی در ورزش حرفه ای تان مواجه بوده اید؟ از روزهای تلخ و شیرین صعودهایتان برایمان بگویید.

-         من مشکلات فراوانی دارم که عمده ترین آن ها مشکلات مالی هستند... ورزش حرفه ای بسیار پرهزینه است و  در ایران با شرایطی که ما داریم ( نبود اسپانسر و ...) می توانم بگویم ورزش حرفه ای هیچ آینده ای ندارد.

من هیچ گونه امکاناتی ندارم و در واقع همیشه با کمترین امکانات و تجهیزات بهترین نتیجه را کسب کرده ام و یقین دارم این موضوع نتیجه کمک خداوند به من بوده است.

شاید جالب باشد بدانید من حتی یک دیواره داخل سالن ندارم و مجبور هستم در فصل سرد ( حتی در زمستان موقع بارش برف ) روی دیواره ای که در فضای باز در اختیارم هست تمرین کنم که این موضوع باعث می شود کیفیت کارم به شدت افت کند.

 

 

کوه نامه: قزوین در حال حاضر به یکی از قطب های سنگ نوردی کشور تبدیل شده است و سنگ نوردان  و دیواره نوردان خوبی به جامعه ورزشی معرفی کرده است (افرادی مانند رضا علیپور ،  فرشاد میجوجی ، سعید آقا کاشی و ... ) اما در تهران با وجود این همه امکانات چنین چیزی اتفاقی نیفتاده است، علت را در چه می بینید؟

-         بله. همینطور است. سنگ نوردان قزوین ورزشکاران با انگیزه و پر تلاشی هستند. فرشاد میجوجی و سعید آقا کاشی و سایر سنگ نوردان سرعت در قزوین تلاش های ارزشمندی داشته اند. ما در قزوین همیشه نفرات آماده ای را در ماده سرعت داشتیم . نتایج ارزشمندی که الان شاهد آن هستیم (نتایج درخشانی که توسط آقایان محسن معتمدی نژاد و رضا و مهدی علیپور در مسابقات جهانی به دست آمده است) نتیجه این است که همیشه یک دل و متحد بوده ایم و دلیل پیشرفت ما این بوده که همواره دانسته ها و آموخته های خودمان را با یکدیگر به اشتراک گذاشته ایم.امیدوارم این روند در آینده نیز ادامه داشته باشد.....

 

کوه نامه: خیلی ها دوست دارند بدانند کسی مثل رضا علیپور چند ساعت در روز و چگونه تمرین می کند که توانسته به چنین جایگاهی ( قهرمانی جهان) برسد؟ به طور خلاصه توصیه شما به کسانی که می خواهند در این ورزش به موفقیت برسند چیست؟

-         تمام وقت زندگی من وقف ورزش شده است. هدف من این است که پرچم کشورم را در مسابقات جهانی به اهتزار در آورم. برنامه تمرینی من به این صورت است که معمولا از چهار ماه مانده به مسابقات روزی سه جلسه تمرین می کنم ، یعنی در حدود بیست جلسه تمرین در هفته که برنامه بسیار مشکل و فشرده ای است. اکثر افراد به من می گویند که رقبای تو کمتر از تو تمرین می کنند و نیازی نیست تمریناتت در این حد فشرده و سنگین باشد. اما من تصور می کنم اینطور نیست. اگر من کمتر از این تمرین داشته باشم نمی توانم مقام بیاورم. چون رقبای من با امکانات بیشتری تمرین می کنند و من مجبور هستم آماده تر از آنها باشم تا بتوانم این کمبود امکانات را جبران کنم. قطعا غلبه بر رقبا و شکست دادن آنها به روش دیگری امکان پذیر نیست.

 کسی که بخواهد قهرمان جهان شود باید تلاش کند زیرا آینده از آن کسی است که بیشترین تلاش را می کند.

 

 

کوه نامه: چه انتظاراتی از مسئولان کوه نوردی و متولیان امر ورزش دارید؟

-         اول اینکه رسانه ها ورزش سنگ نوردی را به مردم معرفی کنند. قطعا اگر این ورزش به مردم معرفی َشود با توجه به جذابیت های آن افراد زیادی جذب آن خواهند شد و استعدادهای زیادی کشف خواهند شد. به نظر من ما استعدادهای خوبی در کشور داریم ، چه در رشته سرعت و چه در رشته سرطناب و بولدرینگ. اما تصور شخصی من این است که در رشته سرعت استعدادها و قابلیت های بیشتری داریم....فقط باید راه شناسایی استعدادها و قهرمانی را پیدا کنیم.

دوم اینکه مسئولان و متولیان ورزش کشور برای قهرمانان اهمیت بیشتری قائل شوند. حداقل اینکه برای قهرمانان حقوق ثابتی در نظر بگیرند تا آن ها بتوانند با تمرکز بیشتر به تمرین بپردازند و ذهنشان کمتر درگیر مسائل مالی باشد.چون هزینه های ورزش سنگ نوردی بسیار بالاست مخصوصا در رشته سرعت، واز طرفی قهرمانی که تمام زندگی خود را وقف ورزش کرده است نمی تواند در هیچ ارگانی مشغول به کار شود.

کوه نامه: در خاتمه اگر صحبت خاصی دارید با خوانندگان کوه نامه در میان بگذارید.

-         جا دارد از تمام مربیان سنگ نوردی کشورم تشکر کنم. مربیانی که تمام وقت خود را وقف آموزش به شاگردانشان کرده و می کنند تا آنان را به سکوهای کشوری و جهانی برسانند. مربیانی که شب و روز برای رشد ورزش سنگ نوردی تلاش می کنند تا این ورزش باعث سرفرازی کشور عزیزمان شود.

از مسئولین خواهش می کنم برای قهرمانان ارزش بیشتری قائل شوند. چون این قهرمانان هستند که با مدال آوری در آسیا و جهان جایگاه ورزش کشور را در عرصه های جهانی ارتقا می دهند و از طرفی انگیزه پرداختن به ورزش را در سایر افراد افزایش می دهند.

                                                                                                                                                               

کوه نامه: سپاس از  شما برای وقتی که گذاشتید....

عکس ها از: اینترنت و ارسالی توسط رضا علی پور

تنظیم مصاحبه: طیبه طاهری

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

+1 #7 هانیه 1396-03-06 21:33
دمتون گرم.مرسی از معرفتتون.خداهمر اهتون باشه.
بنده اهل تهرانم.امکانات خیلی زیادی برای سنگ نوردی هست ولی با هزینه های خیلی زیادتر.من دو سال هست که دارم برای خودم برنامه می نوشتم ،بدونه مربی،در اوج نا امیدی وقتی مصاحبتون رو خوندم خیلیییی،تعجب کردم :eek: ،تمام وقت تمام ذهنم متمرکز هست روی این رشته ،منتظر تحقق یافتن بقیه اهدافتون هستیم و براتون ازته دل از خدا کمک می خوایم :roll: خدا قوت.
0 #6 وحید رضایی 1395-06-28 14:53
عالی بود تبریک به این ورزشکار :-)
0 #5 محسن پورقاسم 1394-10-06 10:12
درود فراوان بر رضا علیپور عزیز... بنده شاهد تلاش و تعصب او در مسابقات خیخون 2014 اسپانیا بودم. انگیزه و تلاش او به همه هم تیمی ها انگیزه می داد. حتی خواندن همین مصاحبه برای بنده انگیزه بیشتری ایجاد کرد. رضا را باید همیشه دید و تلاش او را الگو خود قرار داد... رضا نمونه کاملی از تلاش و غیرت یک قهرمان ورزش دنیا است. خوشحالم که دوستی مانند رضا دارم. دوستت دارم... دوستت داریم رضا جان.
+1 #4 ............. 1394-10-05 14:53
خیلی خوب بود موفق باشید
+1 #3 عسل 1394-10-05 13:14
:-) :-) :-) :-) :-) :-)
+1 #2 عسل 1394-10-05 13:13
عالیییییییییییی ییییییییییییییی ییییییی بود ;-) :-) :lol: :D
+1 #1 ماهزاده نجار 1394-10-05 12:51
گزارش خوبی بود. واقعا لذت بردم و افتخار کردم. جا داره از همین جا به ایشون تبریک بگم از اینکه واقعا باعث افتخار کشور ایران هستن و قهرمانی جهانی.
با امید به حل مشکلات و دست یاری مسئولین.