فرناز اسماعیل زاده ، دختری سریع تر از ثانیه ها

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

دختران قوی و  با اراده در اطراف ما کم نیستند. دخترانی که با عبور از دیواره بلند مشکلات و موانعی که درکشورما بر سر راه بانوان ورزشکار قرار دارد به موفقیت های بسیاری رسیده اند.کسانی که  از چالش ها نمی هراسند ، برای رسیدن به آرزوهایشان تلاش می کنند و به راحتی متوقف نمی شوند.

 فرناز اسماعیل زاده، یکی از دختران سنگ نورد ایرانی است که مقام های زیادی در رشته سنگ نوردی کسب کرده است.  او برای رسیدن به موقعیت کنونی مسیر پرخطر و صدالبته پرهزینه ای را پشت سر گذاشته است. او در یکی از مشکل ترین رشته های ورزشی فعالیت می کند : سنگنوردی سرعت. رشته ای که نیازمند قدرت بدنی و انعطاف فراوان، تمرکز کامل و ذهنی آرام است. این رشته ورزشی نه تنها آمادگی بدنی بسیار بالایی را می طلبد، بلکه نیازمند تمرکز و قدرت ذهنی بسیار بالاست.

او از ۱۳ سالگی سنگ نوردی می کند . در 14 سالگی اولین مدال کشوری را در رشته لید (سرطناب) در مسابقات قهرمانی کشور کسب کرده و به اردوهای تیم ملی دعوت شده است. پس از آن به طور متوالی در سال های مختلف روی سکوهای لید، بولدرینگ و سرعت بوده و در مسابقات برون مرزی عضو تیم ملی سنگ نوردی ایران بوده است. از بازی های آسیایی سال 2007  ماکائو به طور تخصصی رشته سرعت را دنبال کرده است و همچنان با انگیزه و با قدرت در رقابت های این رشته حضور پیدا می کند.

اسماعیل زاده تا کنون بیش از 34 مدال کشوری،3 مدال بین المللی(2نقره و یک برنز)، طلای آسیا (ایران)،  نقره آسیا (اندونزی)، نقره سرعت و برنز اوورال آسیا-مجموع سه رشته (چین)، چهارمی آسیا (چین)،طلا و نقره مسابقات بین المللی (کانادا) و رتبه ششم و هفتم جهان را کسب کرده است.

کوه نامه به سراغ این بانوی سنگ نورد رفته و مصاحبه ای با ایشان  ترتیب داده است که به نظر خوانندگان می رسد.

 

 

 

کوه نامه: خانم اسماعیل زاده لطفا بیوگرافی کوتاهی از خودتان بدهید:

با عرض سلام و احترام.

-    فرناز اسماعیل زاده هستم. متولد 9 اردیبهشت 67.  کارشناس گیاه پزشکی از دانشگاه سراسری زنجان و هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی هستم و مجرد.

 

کوه نامه: سنگ نوردی را از چه سنی شروع کردید؟ در این مدت در چه رشته هایی از سنگ نوردی فعالیت داشته اید و تا به حال چه مقام هایی کسب کردید؟

-    سنگ نوردی را از 13 سالگی آغاز کردم و در 14 سالگی اولین مدال کشوری را در رشته لید (سرطناب) در مسابقات قهرمانی کشور کسب کردم  و به اردوهای تیم ملی دعوت شدم. پس از آن به طور متوالی در سالهای مختلف روی سکوی لید،بولدرینگ و سرعت بودم و در مسابقات برون مرزی عضو تیم ملی سنگ نوردی ایران بودم. از بازی های آسیایی داخل سالن ماکائو 2007 به طور تخصصی رشته سرعت را دنبال کردم و اوج انگیزه ام برای حرفه ای تر شدن در رشته سرعت از مسابقات قهرمانی جهان ایتالیا 2011 آغاز شد.

تاکنون بیش از 34 مدال کشوری،3 مدال بین المللی(2نقره و یک برنز)،طلای آسیا (ایران)،  نقره آسیا (اندونزی)،نقره سرعت و برنز اوورال آسیا-مجموع سه رشته (چین)، چهارمی آسیا (چین)،طلا و نقره مسابقات بین المللی (کانادا) و رتبه ششم و هفتم جهان را بدست آورده ام.

 

 

کوه نامه: سنگ نوردی ورزشی است که به تمرین و استقامت زیادی احتیاج دارد. چرا از بین این همه ورزش، سنگ نوردی را انتخاب کردید؟ و چرا رشته سرعت ؟

-    انتخاب این ورزش ریشه در سابقه خانواده کوه نورد من به خصوص پدر بزرگوارم دارد. به نظرمن سنگ نوردی تنها یک ورزش نیست. اگر عمیق تر بنگریم در واقع سنگ نوردی چالشی است سخت اما دلپذیر  بین جسم و ذهن و یک شیوه برای رسیدن به تعالی. یعنی تلاش همواره در برابر سختی هاو لذت پیروز شدن.

و اما رشته سرعت را به خاطر هیجان بالای رقابتی، حرکات خاص و استعداد بیشترم در این شاخه انتخاب کردم و مهمترین دلیلم این بود که قهرمان کشور بودن ارضایم نمی کرد. حس کردم می توانم در این رشته خودم و سنگ نوردی ایران را بیشتر در میادین مهم آسیایی،بین المللی و جهان مطرح کنم.

 

کوه نامه: شما را به عنوان یک سنگ نورد سالنی می شناسند. آیا  در طبیعت هم تمرین دارید؟

به نظر من یک سنگ نورد موفق باید بتواند تا حدی در هر سه رشته سرعت،لید و بولدرینگ توانایی لازم را کسب کند. صعود در طبیعت زنده همیشه لذت بخش است. متاسفانه بدلیل فشردگی و سنگینی تمرینات مسابقه ای چندان مجال صعود مکرر در طبیعت را ندارم. اما از صعود مسیرهای  اسپرت طبیعی هم لذت می برم.

 

 

کوه نامه: به نظر شما برای موفقیت در ورزش سنگ نوردی چه فاکتورهایی لازم است؟

فاکتورهای زیادی دخیل هستند اما به شخصه معتقدم مهم تراز همه داشتن انگیزه کافی،اراده و پشتکار و ذهن باز از اهمیت زیادی برخوردار است .

 

کوه نامه: در اردیبهشت ماه امسال شما موفق شدید با شرکت در مسابقات ایالتی کانادا و کسب مقام دوم با زمان 9 ثانیه و 2 صدم ثانیه رکورد خود و سرعت بانوان ایران را بهبود دهید. کمی  این از مسابقات برای ما بگویید... فکر می کنید چنین موفقیتی چطور محقق شد؟

-    من سال گذشته برای تمرین روی دیواره سرعت استاندارد که ما در ایران نداشتیم ،با هزینه شخصی وبدون کوچک ترین حمایت یا اسپانسری یک ماه قبل از اولین مسابقه جهانی به تنهایی به کانادا سفر کردم و توانستم با قهرمانان بزرگ دنیا تمرین کنم و دانسته ها و تجربیات بسیار خوبی از این سفر و علم تمرین  بدست آوردم که بطور حتم در اختیار شاگردان و دوستانم قرار خواهم داد. همچنین پس از سه ماه تنهایی و دوری از خانواده به سختی جواز حضور در مسابقات فرانسه را اخذ کردم. ماحصل این سفر  2 مدال طلا و نقره برای کشورم و کسب رتبه 7 جهان و رکورد شکنی با ثبت زمان 9.00 ثانیه بود. اما هنوز برای نیل به هدف راه درازی پیش رو دارم و نیاز به تلاش بیشتر.

کوه نامه: خیلی ها دوست دارند بدانند کسی مثل فرناز اسماعیل زاده چند ساعت در روز و چگونه تمرین می کند. به طور خلاصه توصیه شما به کسانی که می خواهند در این ورزش به موفقیت برسند چیست؟

-    بستگی به فصل مسابقات، نوع و ساعت های تمرینی هم مسلما تغییر می کند. اما به طور معمول 6-7 روز در هفته و روزی حداقل 3 ساعت تمرین می کنم.

به علاقمندان توصیه می کنم برای خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت انتخاب کنند و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی و  تلاش کنند و از شکست ها هرگز نا امید نشوند. نگذارند کاستی هایی که کم و بیش در این ورزش برای همه وجود دارد آن ها را از پیشرفت بازدارد.فضایی بین پندار و عمل وجود دارد که تنها با پشتکار پیموده می شود.

کوه نامه: هدف بعدی شما در سنگ نوردی چیست؟

-    ارتقاء رکورد بانوان ایران ، بهبود عملکرد و کسب سکوی جهانی، کمک به پیشرفت سایر سنگ نوردان کشور ونسل آینده ایران.

 

 

 

کوه نامه: شما تجربیات متعددی از  شرکت در مسابقات برون مرزی و کسب مقام دراین مسابقات داشته اید. به نظر شما سنگ نوردی ما ( به خصوص بانوان ) چقدر با دنیا فاصله دارد؟

-    خوشبختانه با توجه به خود محور بودن ما و بسیاری کمبودها، سنگ نوردی ما در سال های اخیر با برگزاری دوره های مختلف آموزشی فدراسیون ،وجود طراحان،داوران و تربیت مربیان کارآمد  به روزتر شده است و پیشرفت خوبی در این زمینه داشتیم. اما واقع بینانه  ترین چیزی که به وضوح مشهود است سرعت پیشرفت رقبای خارجی است.

کوه نامه: به عنوان یک بانوی ورزشکار با چه  مشکلات و کاستی هایی در ورزش حرفه ای تان مواجه بوده اید؟ از روزهای تلخ و شیرین صعودهایتان برایمان بگویید.

-    متاسفانه هیچ گاه مربی نداشتم و به صورت تجربی و آزمون و خطا با مشکلات فراوان به اینجا رسیدم. در حالی که همیشه اهداف بالاتر را دنبال می کنم.گاهی نیاز به یک تلنگر و ایجاد انگیزه از سوی حتی یک فرد کارآزموده تر واقعا حس می شود.

از تلخ ترین خاطراتم آسیب دیدگی ام بود که متاسفانه امسال من را از مسابقات آدیداس راک استار و آخرین رقابت جهانی چین عقب انداخت و به سختی خودم را برای رقابت قهرمانی آسیا آماده کردم ،در حالیکه هیچ یک از مسئولان حتی حال من را نپرسیدند.

در حال حاضر بزرگ ترین دغدغه ام اینست که بعد از 13 سال زندگی حرفه ای ورزشی هنوز هم یک حامی مالی برای تامین هزینه های لوازم،تمرینات و مسابقاتم ندارم.به همین دلیل علی رغم تمرینات مداوم،فقط می توانم نهایتا هزینه 1 یا 2 مسابقه را در سال تامین کنم و از رنکینگ جهانی عقب می افتم. هنوز هم دیواره و گیره های استاندارد نداریم و تایم های تمرینی بدلیل چندمنظوره بودن سالن محدود است . اما با همه اینها عبور از مشکلات و ادامه راه، لذت پیروزی را دو چندان می کند.

 

 

کوه نامه: اگر بخواهید قدردانی و تشکر ویژه ای از شخص یا اشخاصی داشته باشید،از چه کسانی تشکر می کنید؟ 

 

-    بی شک پیمودن این مسیر بدون بردباری و تشویق های اطرافیانم میسر نبوده و نیست. از تک تک افرادی که تا به امروز با حمایت های معنویشان به نوعی در موفقیت های من سهیم بودند. بینهایت سپاسگزارم . از دوستان عزیز سنگ نورد و غیر سنگ نورد که بسیارند و مهم تر از همه  اعضای خانواده ام  به خصوص برادرم فرشاد و مادر گرامیم که برای اهدافم احترام قائلند .

امیدوارم بتوانم زحمات همه عزیزان را با عملکرد خوب  جبران کنم.

کوه نامه: انتظار شما از مسئولان ذیربط این ورزش چیست؟

-         حمایت و دیگر هیچ ... !

 

کوه نامه: آیا علاقه ای دارید تجربیات خود در رشته سنگ نوردی را با دوست داران این رشته به اشتراک بگذارید؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید  یا این کار را انجام داده اید؟اگر پاسخ شما مثبت است به چه شکل؟

-    قطعا، حقیقت تلخی است که قهرمانی تاریخ انقضا دارد. اما  خوشبختانه مفید و فعال بودن نه. همیشه به این فکر هستم که  چیزی از خود بر جای بگذارم. من از طریق شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام با مخاطبین در ارتباط هستم و تمریناتم را به اشتراک می گذارم. پروژه طولانی مدت بعدی من نوشتن کتاب سنگ نوردی است که چندی است آن را شروع کردم و همه تجاربم را برای استفاده علاقمندان در اختیار آنها قرار خواهم داد.

 

 

کوه نامه:  در خاتمه اگر صحبت خاصی دارید با خوانندگان کوه نامه در میان بگذارید.

-         آرزوها تاریخ انقضا ندارند، تلاش تعیین کننده مقصد است.

قلبتان را به روی رویاها باز نگه دارید.چون تا زمانی که رویایی وجود دارد امید هم هست. و تا زمانی که امید وجود دارد زندگی همراه با لذت است.

 

کوه نامه: سپاس از  شما برای وقتی که گذاشتید....

من هم مفتخر و سپاسگزارم . با آرزوی بهترین ها برای شما

 

 

عکس ها از: اینترنت و ارسالی توسط فرناز اسماعیل زاده

تنظیم مصاحبه: طیبه طاهری

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

-1 #12 ماهزاده 1394-11-08 15:52
عالیییییییییییییییییییییییییی
همیشه از موفقیت های دختران کشورم به شوق میام و البته افتخار به وجود چنین عزیزانی.
0 #11 مهدی صفری 1394-11-08 10:53
درود بر شیر زنان سرزمینمون که پرچم زیبای میهن را به نظاره جهنیان می گذارند. درود بر فرناز عزیز
0 #10 الميرا هادي 1394-11-07 11:46
درود بر شما بانوي شايسته آريايي.
+1 #9 پریسا حسین زاده 1394-11-07 08:25
حتی تفکر فرناز هم حرفه ایه بدور از حاشیه و بزرگنمایی حرفهای خودشو زده که هرکدوم رو باید برگشت و دوباره خوند، آفرین دختر همگی بهت افتخار می کنیم چقدر خوبه که خیال داری تجاربتو در اختیار دیگران بگذاری . موفق باشی و پایدار
0 #8 مهدی شهبازی 1394-11-06 20:25
زنده باد زنده باد زنده باااااد قهرمان
با تموم مظلومیته این رشته و تمام رشته های خانواده کوهنوردی که باعث تاسفه،این همت و غیرت قابل ستایشه
0 #7 رویا 1394-11-06 19:52
خانم اسماعیل زاده که نزدیک دو سال هست الگوی بنده هم در زمینه ورزش و هم جوانب دیگه مثل شخصیت و فرهنگ بوده و هستند نه تنها افتخار بانوان ایران زمین بلکه کل دنیان.موفقیت و از همه مهمتر تلاش و پشتکارشون قابل ستایش و تحسین هست.بهترین هارو برات میخوام فرناز جون گلد راک استار
0 #6 رویا 1394-11-06 19:32
خانم اسماعیل زاذه تنها افتخار بانوان ایران زمین نیستند بلکه کل دنیا باید بهشون ببالند هم در زمینه ورزش و هم جوانب دیگه من جمله شخصیت و فرهنگ ،شخصا ایشون الگوی من بوده و هستند و تلاش کردم که بتونم ذره ای هم شده مثل ایشون تلاش کنم.
دوست داریم قهرمان و تا ابددر ذهن و زندگی ما باقی خواهی موند :roll: :roll:
0 #5 عارف آریا 1394-11-06 19:03
با آرزوی موفقیت روزافزون برای خانم اسماعیل زاده
+1 #4 arashftft 1394-11-06 14:06
باعث افتخار یک کشور... با ارزوی سلامتی و موفقیت برای این خانم قهرمان.ایشالا همیشه پرچم کشور رو ببره بالا
+3 #3 اسماعیل شهباززاده 1394-11-06 13:41
آرزوی موفقیت روزافزون برای این بانوی خستگی ناپذیر را دارم و امیدوارم مسئولان استانی و کشوری قدر این عزیزان را بدانند . هر مدال و هر قهرمانی ساعتها و روزها و ماها نیاز به فعالیت و تلاش دارد ، حال که این بانو به وظایف خود عمل کرده ، جا دارد مسئولان هم به وظایف خود عمل کنند و به حمایت از این ورزشکار بپردازنند.