اولین صعود زمستانه قله سرسخت کازبک

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

 اولین صعود زمستانه قله سرسخت کازبک  (معروف به اورست کوچک) توسط کوه نوردان ایرانی انجام شد.

تیمی سه نفره از استان کرمان  در بهمن ماه سال جاری موفق شدند قله 5047 متری کازبک گرجستان را صعود کنند . این صعود به عنوان نخستین صعود زمستانه این قله توسط ایرانیان انجام شد.

نفرات تیم :

بهروز رشیدی  ( بم) ، رضاکاظمی ( کرمان) ، مهدی جاویدان (سیرجان)

گزارش مختصری از برنامه :

این تیم تهران را روز یکشنبه  ۱۸ /۱۱/1394 به مقصد  تفلیس ترک کرد. به دلیل بارش برف سنگین و مسدود بودن  راه های ارتباطی نفرات تیم به ناچار یک روز را در شهر تفلیس سپری می کنند و روز سه شنبه  20 /۱۱/ 1394  وارد شهر کازبکی می شوند.

شب مانی اول در محل کلیسای کرکتی و شب مانی دوم  پس از برف کوبی سنگین و عبور از مسیرهای ریزشی و شکاف های یخی متعدد و درگیری با یخ و برف در محل پناهگاه میتو انجام می شود.  در نهایت نفرات تیم در روز جمعه 23/ 11 / 94 پس از شش ساعت تلاش و ثابت گذاری مسیر موفق به صعود قله سرسخت کازبک می شود. اعضای تیم زمستانی کازبک فردای آن روز پس از ترک پناهگاه میتو در ارتفاع 3650متری و عبور از شکاف های یخچال مخوف گرگتی و همچنین برف کوبی سنگین در ساعت 17وارد شهر کازبکی می شوند.

هدف و شعار اصلی برنامه :

شایان ذکر است تیم ایرانی فاتح صعود زمستانی کازبک با هدف و شعار برنامه"آب اقتصاد سبز و پایداری محیط زیست" پا بر روی قله سرسخت کازبک نهاده و شعار برنامه را به سه زبان فارسی،  انگلیسی و روسی بر روی پارچه بر فراز قله کازبک نصب نمودند. تا اشاعه ترویج فرهنگ مصرف آب باشد. 

ارسال گزارش و تصاویر : طاهره افشاری - بم

مصاحبه روزنامه پیام ما با اولین فاتحان ایرانی زمستانی قله کازبک گرجستان را در این لینک بخوانید :

 

http://payamema.ir/payam/articlerelation/9111

تصاویری از این برنامه :

 

پوستر برنامه :

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #6 سعید جوانشیر 1395-10-04 13:37
با سلام و آرزوی پیروزی
من و سه تن از همنوردهایمان تصمیم به صعود قله کازبک در فروردین 96 داریم و به منظور این برنامه در حال تکمیل اطلاعات این صعود هستیم.
با توجه به صعود موفقیت آمیز بهروز رشیدی ( بم) ، رضاکاظمی ( کرمان) ، مهدی جاویدان (سیرجان) که در وبلاگتان به آن اشاره کرده اید. تقاضا مندم در صورت امکان شماره ای از این عزیزان یا هر نوع کانال ارتباطی دیگری در اختیار این جانب قرار دهید تا بتوانم از راهنمایی های مثمر ثمر این استادان استفاده مکفی را نمایم.
پیشاپیش از همکاری شما کوهنورد گرامی کمال تشکر را دارم.
........................................
کوه نامه: با سلام خدمت شما
می توانید با آقای رضا کاظمی به شماره 09135303746 تماس بگیرید
با آرزوی موفقیت برای شما
0 #5 مهدی جاویدان 1395-01-21 11:48
درود به چه دلیل نظر بنده تایید نمی شود?!!
0 #4 مهدی جاویدان 1395-01-19 08:40
درود.سپاس از دوست عزیز با نام کاربری حسین..سپاس از بابت انتقاد سازنده شما...اما از حق نگذریم در خلق وخوی ما ایرانی ها قضاوت ونقد شخصی موج میزند... بدون اطلاع از انگیزه وهدف تیم ها واشخاص همیشه یک برنامه اجرا شده را شخصی نقد میکنیم و زیر سوال میبریم و کار دیگری را نمود میدهیم...شهرت را ذکر کردید دوست عزیز ودلسوز...کوه ها هیچ زمان جایی برای شهرت افراد نبوده و نخواهند بود حداقل برای ما چنین نبوده ونخواهد بود...برنامه ایی که برای تحقق هدف ورویای اعضاء تیم باشد برنامه ایی ارضاء کننده وماندگار در خاطرات وذهن افراد اجرا کننده خواهد بود ودیگر هیچ...هیچ نام و رسمی در دنیا ماندنی نیست وهمه چیز فانی ست...تیم زمستانه کازبک هدف و برنامه ریزی خود را داشته و دارد صعود به کازبک در زمستان جدای از اشاعه شعار برنامه تا حدودی کسب تجربه های لازم از مناطق ناشناخته حداقل برای ما بود...به گفته خودتان اگر مسیری بر روی هزار باز کنیم یا خط الراس جوپار ویا دیواره کیش را در زمستان صعود کنیم مشهور میشویم...پس این شهرت و افتخارش را به دیگر عزیزان و علاقمندان میدهیم و منتظر کارهای زیبا و نو هستیم..هر ورزشکاری یک انگیزه ایی دارد..بسیاری از کوهنوردان کرمانی در حال کار کردن وشناساندن منطقه جوپار به علاقمندان هستند با کمی جستجو میتوانید به اطلاعات مفیدی دسترسی پیدا کنید...دوست عزیز اگر کوهنورد باشید ومنش کوهنوردی داشته باشید هرسطح کار همنوردان شما را خوشحال میکند..امید به روزی که کوه ها را اتوبان های شخصیمان ندانیم...همیشه کوه باشید وشاد...(اعضاء تیم زمستان ۹۴ کازبک)
+1 #3 مهدی جاویدان 1395-01-18 14:22
درود.سپاس از دوست عزیز با نام کاربری حسین..سپاس از بابت انتقاد سازنده شما...اما از حق نگذریم در خلق وخوی ما ایرانی ها قضاوت ونقد شخصی موج میزند... بدون اطلاع از انگیزه وهدف تیم ها واشخاص همیشه یک برنامه اجرا شده را به صورت شخص نقد میکنیم و زیر سوال میبریم و کار بزرگتر دیگری را نمود میدهیم...شهرت را ذکر کردید دوست عزیز ودلسوز...کوه ها هیچ زمان جایی برای شهرت افراد نبوده و نخواهند بود،حداقل برای ما چنین نبوده ونیست....برنامه ایی که برای تحقق هدف ورویای اعضاء تیم باشد برنامه ایی ارضاء کننده وماندگار در خاطرات وذهن افراد اجرا کننده است ولاغیر.....هیچ نام و رسمی در دنیا ماندنی نیست وهمه چیز فانی ست..پس چه بهتر بذای دل خودمان کار کنیم....حال اگر طرز فکر شما به شهرت رسیدن است میتوانید تلاشی بر روی خط الراس جوپار انجام دهید..تیم زمستانه کازبک هدف و برنامه ریزی خود را داشته و دارد صعود به کازبک در زمستان جدای از اشاعه شعار برنامه، کسب تجربه های لازم از مناطق ناشناخته حداقل برای ماست...به گفته خودتان اگر مسیری بر روی هزار باز کنیم یا خط الراس جوپار ویا دیواره کیش را در زمستان صعود کنیم مشهور میشویم...پس این شهرت و افتخارش را به دیگر عزیزان و علاقمندان میدهیم و منتظر کارهای شهرت برانگیزشان هستیم..دوست عزیز اگر کوهنورد باشید ومنش واقعی کوهنوردی داشته باشید هرسطح کار همنوردان شما را خوشحال میکند..امید به روزی که کوه ها را اتوبان های شخصیمان ندانیم...همیشه کوه باشید وشاد...(اعضاء تیم زمستان۹۴ کازبک)
-1 #2 حسین 1394-12-25 15:51
با سلام
وقتی نگاه میکنم به پوستر صعود و می بینم که هر سه نفر از استان کرمان هستن با خودم میگم که تا حالا چقدر تونستید جوپار و اون خط الراس زیباش(به قول شما مخوف) رو به ایران معرفی کنید.چن تا صعود زمستانه روی قله کیش با اون دیواره تحسین برانگیزش انجام بدید.حتما باید بیرون از کشور خودتون کار کنید تا به شهرت برسید.یا قله هزار که چهارمین قله بلند ایران هست رو چن تا مسیر جدید روش باز کردید.به باور خیلی ها سرسخت ترین و فنی ترین خط الراس ایران جوپار هست و چقدر هم که جای کار داره.بهتره کمی به خودمون بیایم
+5 #1 طاهره افشاری 1394-12-18 15:52
درود و سپاس از خانم طاهری عزیز

خداقوت به قهرمانان اولین صعود زمستانی ایرانیان به قله کازبک

به عنوان صعودی "شاخص و نو "

به امید فردایی روشن برای جوانان وطن ... و بها دادن به

تلاشهای ارزشمند کوهنوردان در شهرستانهای ایران پهناور ...
:-) :-)