جشنواره بیستون، فرصتی در حال سوختن

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

جشنواره دوسالانه سنگنوردی در دیواره بیستون کرمانشاه ، فرصتی عظیم و تکرار نشدنی در تاریخ کوهنوردی ایران بود که با پیگیری های فراوان در طی چند سال اخیر ( هر دوسال یکبار ) برگزار می گردید. برگزاری آن همیشه بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشته و از آن به عنوان مهم‌ترین رویداد سنگنوردی خاورمیانه نام برده می شود. بعد از برگزاری سه دوره آن اقبال و اعتماد سنگنوردان خارجی به این جشنواره افزایش چشمگیری یافت به نحوی که در سومین و آخرین دوره آن از پنج قاره جهان سنگنوردانی در جشنواره شرکت کرده بودند. 

امسال طبق سالهای پیش منتظر اعلام زمان برگزاری این جشنواره بودیم که متاسفانه خبری ناراحت کننده منتشر شد.

«جشنواره بیستون امسال لغو شده است و برگزاری آن به سال آینده موکول شده است »

دلایل زیادی مبنی بر علت لغو این جشنواره به مطرح می شود که شاید اصلی ترین آنها شامل موارد زیر بیان شده است.

  • عدم برنامه ریزی و پیگیری مناسب هیئت کرمانشاه
  • خروج ابراهیم نوتاش از محوریت برگزاری جشنواره
  • مشکلات مالی

متاسفانه شاید غیر قابل قبول ترین دلیل برای عدم برگزاری این جشنواره بهانه مشکلات مالی باشد.

قطعا برگزاری چنین جشنواره ای آن هم برای سه دوره، کاری بسیار بزرگ بوده که ابراهیم نوتاش به عنوان ستون اصلی آن زحمات زیادی را در این راه متحمل شده است. حضور هیئت کوهنوردی استان کرمانشاه در بطن کار قطعا باعث شده بوده تجربیاتی در نحوه برگزاری این مراسم کسب کنند و دو سال زمان مناسبی بوده تا اگر موانعی سر راهشان در سه جشنواره قبلی داشته اند سعی در برطرف کردن آن برای دوره چهارم باشند.

این جشنواره بزرگترین فرصت برای جوانان ایرانی بود تا بتوانند در کنار سنگنوردان بزرگی از سرتاسر دنیا کسب تجربه کنند و با روشهای جدید در دیواره نوردی دنیا آشنا شوند.

«مهم نیست که جشنواره سال بعد برگزار بشود یا نه مهم آن است که  دوسالانه بودن ان شکسته و اکنون بنا به هر دلیلی می تواند دوباره کنسل شود»

بزگترین فرصت برای افرادی که در داخل ایران سنگنوردی و کار صعودهای بلند را انجام می دهند گرفته شد تا باز هم شاهد این باشیم که عدم برنامه ریزی صحیح می تواند فرصتهای بزرگی را از بین ببرد .

در مصاحبه ای از رئیس هیئت کوهنوردی کرمانشاه در خاتمه سومین دوره جشنواره بیستون می خوانیم :

به گزارش خبرگزاری برنا در کرمانشاه، بهمن مشتکوب اظهار داشت: این جشنواره فرصت‌های خوبی ایجاد کرد و مطمئناً برگزاری این جشنواره جهانی هر دو سال یکبار بر رشد و بالندگی فرهنگ و اقتصاد تأثیر شگرف ایجاد خواهد کرد و سفیران 13 کشور و عکاسان حرفه‌ای دنیا این رویداد بزرگ و فرهنگ را به عنوان سفیران کشور خود انعکاس خواهند داد و این تبلیغ خوبی برای فرهنگ این دیار خواهند بود.

وی افزود: سنگنوردان خارجی حتماً از مهمان نوازی و فرهنگ غنی این دیار سخن خواهند گفت و سرمایه‌گذاران خارجی و گردشگران نیز در آینده به این منطقه می‌آیند.

وی افزود: جشنواره جهانی سنگنوردی بیستون به عنوان مهم‌ترین رویداد سنگنوردی ایران و خاورمیانه در تقویم جهانی این رشته ورزشی قرار گرفته و به صورت دوسالانه برگزار می‌شود.( لینک )

 

حال این سوال پیش می آید جشنواره ای که این همه فرصت فرهنگی ، اقتصادی ، ورزشی و حتی سیاسی برای کشور و منطقه دارد چرا باید به راحتی لغو شود؟ اگر مشکلی بوده چرا طی دو سال پیگری برای حال و فصل آن نشده است ؟ اگر مشکل مالی بوده چرا طی این دو سال مطرح نشده است ؟ واقعا چه در پس پرده عدم برگزاری این مسابقات در جریان است؟ فدراسیون به عنوان نهاد بالاسری هیئت های کوهنوردی کشور آیا نقش خود را در کمک به برگزاری این جشنواره به درستی ایفا کرده است؟
 

امیدواریم پاسخ این سوالات به صورت قانع کننده به جامعه کوهنوردی کشور داده شود تا شک و شبهه ای باقی نماند. 

 

منابع : وبلاگ کوهنوردی ،نشان زندگی ( حمید شفقی ) / برنا نیوز / وبلاگ دیار بیستون ( مرتضی زارع ) / وب سایت فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی / وب سایت BMC /

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #1 یک کوهنورد تماشاچی 1395-07-05 19:39
سلام دوست گرامی واقن میدانم چقدردلت از عدم برگزای این جشنوار
بزرگ ومهم میسوزذ یاد دارند کسانیکه چقدر زحمت فقط برای شکل گیری کاروانسرا هرچندشایدزیاد هم دارای کم بود ولی املا نوشته شد
و به حق موثر بودن نقش آقای نوتاش نه اینکه خواسته باشم از زحمات دیگران یادی نشود وبه جرعت میتوانم بگویم سنگنوردان تجارب خوبی اموختند به خصوص در اخرین دوره که محیط باز تری ایجاد شده بود ومیتوان به این مورد اشاره داشت که بابرخورد بسیار میهمان نوازی ایرانیهاکه میهمانان خارجی هر کدام برای ما یک سفیر حسن نیت به شمار بودند
وشاید بعد از مسایل مالی دیگر مسایل بتوان از اختلاف سلیقه دوستان کرمانشاهی هم غافل نبوده باشدیم در عدم برگزاری
موفق بلشید