گشایش مسیری نو به نام "خورشید" در دیواره بند یخچال

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

منطقه "بند یخچال" واقع در شمال شهر تهران از جمله مناطق سنگ‎نوردی‎ست که هر هفته خیل مشتاقان این ورزش مفرح را به خود جلب می‎کند. تنوع سنگ‎ها در شکل‎ها و فرم‎های مختلف، کوتاه و بلند،  وضعیتی را به وجود آورده  که همه نوع تمرین و آموزش مورد نیاز سنگ‎نوردی را بتوان در این منطقه اجرا و تمرین کرد. صعودهای دلفر ، ابزارگذاری،رکاب و یومار زدن و صعودهای کرده‎ای از جمله تمرین‎های فنی است که امکان انجام آن در این منطقه به راحتی میسر است. و همین موضوع موجب شده است که اغلب کلاس‎های آموزش سنگ‎نوردی هر هفته در این منطقه برگزار شود.

امکانات بالقوه این منطقه موجب شد که از سالیان گذشته مورد توجه سنگ‎نوردان و مربیان قرار گرفته تا در توسعه مسیرهای سنگ‎نوردی آن اهتمام ورزند و هر روز به توسعه کمی و کیفی مسیرهای آن همت گمارند.  برای همین می‎توان بند یخچال را یک مدرسه سنگ‎نوردی منحصر به فرد در ایران دانست.

برای دسترسی به این منطقه زیبا باید از میدان سربند به سمت شیرپلا حرکت و با گذر از کنار روستای پس قلعه ( از داخل روستای پس قلعه هم به گذر آقا مهدی راه دارد)  در امتداد رودخانه ادامه مسیر داده تا به گذر آقا مهدی رسید. بعد از عبور از پل کوچکی به سمت راست می‎پیچیم   و بعد از عبور از آخرین قهوه‎خانه به نهری کوچک که به روخانه که اکنون سمت چپ قرار گرفته می‎ریزد رسیده و  در ادامه با عبور از جنگلی کوچک  و  در انتهای جنگل  به چشمه جعفر و بعد از آن به بند یخچال می‎رسیم. با ورود به این منطقه دیواره بند یخچال (شروین) به راحتی خودنمایی می‎کند.

 

اخیرا "مهدی کریم‎خانی" با  همکاری "خشایار سیادت" و "مسلم فرهنگیان" یک مسیر با هدف آموزش صعودهای کرده‎ای و  تمرینات بلند زمستانی که مسیری ایمن و بدون ریزش است؛ در دیواره بند یخچال گشایش  و نام آن را "خورشید" گذاشتند .

 

 

کوه‎نامه به نوبه خود از زحمات وی و تیم همراه تشکر و قدردانی می‎کند.

 

مشخصات این مسیر به شرح زیر است:

طول مسیر: ۳۰۰  متر

تاریخ گشایش:  ۱۳۹۶/۶/۱۷

تعداد طول: ۸ طول و به صورت طبیعی و با درجه سختی‎ 5.8  تا 5.10 d

این مسیر تقریبا عمود و مستقیم است و همه دارای کارگاه زنجیر و با رول‎های ۱۲ و ۱۰ هیلتی  Hsa    Hst هستند.

لازم به ذکر است در کنار طول پنجم یک مسیر ابزار خور ۱۸ متری است که به صورت کمانی زیبا و موازی مسیر اصلی ( که از مسیر دور و در انتها دوباره به مسیر نزدیک می‎شود) وجود دارد و  هیچ رولی کنار آن زده نشد و ابزارهای بزرگ می‎بایست مورد استفاده قرار گیرد. زیبایی و خصوصیات دیواره‎ای این پروژه ، از طول چهارم به بعد شروع  و در طول آخر به اوج خود می‎رسد.

مشخصات طول مسیرها:

طول اول ۲۸ متر  ۵/۸

طول دوم ۴۸ متر  ۵/۹

طول سوم ۴۷ متر  ۵/۹

طول چهارم ۳۰ متر  ۵/۹

طول پنجم  ۴۷ متر  ۵/۱۰

طول ششم  ۵۰ متر   ۵/۹

 طول هفتم  ۲۵ متر  ۵/۱۰ سی

طول هشتم ۳۵ متر  ۵/۱۰ دی

شروع مسیر:  از کمی قبل از دیواره ( سمت راست) شروع و کمی دورتر از راست کلاهک اصلی ، خارج

می‎شود.

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی