شناسایی منطقه‎ای جدید برای سنگ‎نوردی/چرخی کوه(*پرهام)

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

منطقه سنگنوردی پرهام (چرخی کوه)

"مسلم فرهنگیان" از سنگ‎نوردان زحمت کش و خوب کشور اخیرا موفق به شناسایی دیواره‎ای شده که ظرفیت بسیار بالایی برای سنگ‎نوردی و گشایش مسیر دارد.

 با توجه به گرایش روز افزون جوانان به ورزش جذاب سنگ‎نوردی وهمینطور اشباع مسیرهای سنگ‎نوردی در بند یخچال و پل خواب ضرورت یافتن مناطق بکر سنگ‎نوردی احساس می‎شد، همانگونه که  با همت  و تلاش :عین اله هادی‎لو" و تنی چند از سنگ‎نوردان علاقه مند شناسایی دو دیواره و گشایش مسیرهایی در منطقه وردیج و انتهای همت مشهور به سایت بلافاصله مورد استقبال سنگ‎نوردان زیادی قرار گرفت که همین نشان از گرایش بیشتر به  رشته سنگ‎نوردی دارد.

 

 

از محسنات این دو منطقه و منطقه اخیر دسترسی آسان و سریع و بدون  ترافیک برای ساکنان تهران و حومه بوده  این موضوع از آن جهت پر اهمیت است که شلوغی منطقه دربند و سربند و دسترسی به بند یخچال و هیمنطور جاده چالوس و پل خواب امکان رفتن به این مناطق برای سنگ‎نوردی را با مشقت کرده بود.

 

 

از این رو مسلم فرهنگیان با شناسایی این منطقه که اهالی بومی آنجا آن را "چرخی کوه" می‎نامند  طی دو مرحله بازدید در خرداد ماه ۹۷ اقدام  و طی اطلاع رسانی به معدودی از سنگ‎نوردان علاقه مند  اقدام به گشایش چند مسیر نیز کرد.

این دیواره حسب اطلاع و تخمین حدودا با ارتفاع 100 الی 120 متر  در طول 1500 متر از ظرفیت بسیاربالایی برای گشایش متعدد مسیر در دو یا سه طول  برخوردار است.

 

 

از مزایای این منطقه علاوه بر بکر بودن دسترسی آسان از دو جاده اتوبانی و قدیم ساوه است. علی ایحال توصیه می شود به تمامی دوستان سنگ‎نورد که از منطقه بازدیدی داشته باشند و در صورت امکان نسبت به گشایش مسیر اقدام کنند. همچنین انتظار دارد  فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی با حمایت‎های مادی و معنوی و با برگزاری سفر سنگ همچون آنچه در  برغان و ماکو انجام داد  به گشایش و توسعه مسیرهای سنگ نوردی در این منطقه اقدام کند.

 

 

 

مشخصات دیواره:

فاصله این منطقه از تهران یک ساعت و نیم و قابلیت دسترس از دو جاده قدیم و اتوبان ساوه را دارد.

چرخی کوه یا منطقه سنگ نوردی پرهام در نزدیکی روستای "ورده" واقع در جاده بویین زهرا به ساوه است.

وسیله نقلیه براحتی تا نزدیکی دیواره امکان رفتن دارد.

در کنار دیواره چشمه آب قرار دارد و امکان تهیه آذوقه از روستای ورده وجود داشته و همچنین امکان شب مانی در سوییت های مجهز جنب مقبره "اشموعیل نبی" در ۴ کیلومتری دیواره هست.

 

 

سنگ های منطقه  برای  انواع شاخه‎های سنگ‎نوردی از جمله بولدر ،اسپورت و دیواره بلند مناسب است.

لازم به ذکر است اولین مسیر در تاریخ ۱۵تیر ماه ۹۷  با درجه 12ab توسط مسلم فرهنگیان  ،سعید یگانه فرد ، آرمین سلیمی  ، احمد خزایی و حسن محمدی  گشایش شد.

 

 

*پرهام: نام پیشنهادی و انتخابی  مسلم فرهنگیان  به عنوان شناسایی کننده این دیواره برای منطقه است.

عکس‎ها و ارسال اطلاعات: مسلم فرهنگیان

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

+1 #1 سعید 1397-04-26 21:39
:roll: :roll: منطقه بکری هست من رفتم