دومین گشایش مسیرساعت 26 روی دیواره کوه دلی یاسیر (شهنیز)

نوشته شده توسط : زهرا جلیلیان | تاریخ ارسال مطلب : .

یک سال از گشایش مسیر مورچه های کارگر می گذشت و علیرغم صعود مسیر "بن رود" در تیرماه همان سال و گشایش های متعددی که در مناطق مختلف استان خوزستان و کهگیلویه داشتیم، زمزمه ی صعود دوباره دلی یاسیر تداوم فکر من و هادی بود.

 

تا اینکه فصل صعود فرا رسید و فراخوان گشایش دادیم، اما خوشبختانه به دلیل بارش هایی که در اوایل فروردین رخ داد تاریخ فراخوان کمی با تاخیر اجرا شد و اینگونه بود که چهارشنبه 9 فروردین ماه با حرکت از اهواز راهی بهبهان شدیم و بعد از جمع آوری وسایل و خرید مایحتاج، شب رو خونه ی یکی از دوستان در سرفاریاب گذراندیم.

برای خواندن گزارش برنامه لینک زیر را دنبال کنید.

 

 

 

 دانلود گزارش " ساعت 26 "

 

 

 

گشایش مسیر "پانتومیم درد" در تنگه باشتک گچساران

نوشته شده توسط : زهرا جلیلیان | تاریخ ارسال مطلب : .

روزهای پنجشنبه 20 و جمعه 21 مهر ماه 1396 تیم های سنگنوردی استان خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد با حضور در تنگه زیبای باشتک مسیری جدید با نام "پانتومیم درد" به این مجموعه سنگنوردی اضافه کردند.

تنگه باشتک در 7 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گچساران واقع شده است که راه دسترسی به آن روستای چهار بیشه می باشد، حدود 20 دقیقه جاده خاکی، سپس 40 دقیقه پیاده روی نرمال از محل پارکینگ اتومبیل ها تا رسیدن به مجموعه سنگنوردی باشتک.

 

بهترین فصل صعود اوایل اسفند تا اواخر اردیبهشت و اوایل آبان تا اواخر آذر ماه می باشد. همچنین تنگه فاقد آب آشامیدنی است.

مجموعه سنگنوردی باشتک در آذر ماه سال 1393 با هماهنگی هیئت کوهنوردی شهرستان گچساران و به کمک تیم هایی از سه استان کهگیلویه و بویر احمد، تهران و خوزستان راه اندازی شد و طی یک برنامه 5 روزه 13 مسیر با درجه سختی های مختلف در این منطقه مستعد در زمینه سنگنوردی، طراحی و رول کوبی شد، این در حالیست که مجموعه سنگنوردی باشتک همچنان قابلیت صعودهای Trad و گشایش مسیرهای اسپورت را دارد، به طوری که در روز نخست گشایش مسیر "پانتومیم درد"، دو مسیر بصورت کاملا پاک صعود شد.

 

نفرات حاضر در برنامه: امیرحسین عادل، محمد عادل، سیاوش معماری، ساره حسینی، روزبه موسوی، مهران گرجی و یاسین درخشان.

با سپاس از امیرحسین عادل برای ارسال گزارش به کوه نامه

 

گزارش پروژه نقشه برداری از غار کتله خور، طولانی ترین غار ایران

نوشته شده توسط : زهرا جلیلیان | تاریخ ارسال مطلب : .

سال گذشته پس از 12 سال از شروع نقشه برداری غار کتله خور از نقشه این غار، طولانی ترین غار ایران رونمایی شد.
تیم مایکل لومان آلمانی در سال 2003 کار نقشه برداری غار کتله خور را شروع کرد و پس از آموزشی که غارنوردان ایرانی طی اکسپدیشن 2008 دیدند، کار نقشه برداری این غار 20 کیلومتری از دی ماه 1390 شروع و در تمام مراحل ترسیم نقشه سعی شد تا حد ممکن به جزئیات توجه شود.
سارا عدالتیان آراسته طراح و ترسیم‌کننده نقشه و عضو تیم نقشه‌برداری غار کتله‌خور با ارائه گزارشی به کوه نامه نحوه انجام فعالیت تیم نقشه‌برداری این غار را تشریح کرد.

برای دانلود فایل گزارش روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود فایل گزارش

 

لینک خبر مربوط به رونمایی از نقشه را می توانید در اینجا بببینید.